"Zawsze mnie smuci, kiedy ludzie spodziewają się po innych tego, co najgorsze, zamiast tego, co najlepsze. Czasem nie doceniamy młodzieży."

"Bóg nigdy nie mruga" R. Brett

środa, 7 lipca 2010

[38] Zbigniew Nienacki "Pan Samochodzik i Templariusze"Wydawnictwo Literatura, 2008
Literatura polska
Ocena: 10/10

Moje zdanie:
Już od jakiegoś czasu nosiłam się z przeczytaniem książki o Panu Samochodziku. Potem zapomniałam po tym zamierzeniu. Przypomniała mi o tym wystawa w księgarni i w poprzedni czwartek od razu poleciałam do biblioteki. I chwała Bogu, że wtedy spojrzałam na tą księgarnianą wystawę, bo przygody Pana Samochodzika i skarbu templariuszy są wspaniałe.
W powieści Nienackiego spotkamy przygodę i historię, które idą razem ramię w ramię całą książkę. Swoją drogą twórczość Nienackiego jest naszpikowana wtrąceniami o dziejach zakonów: Templariuszy i Krzyżaków.
Książka naprawdę świetna. Jednak polecam tylko tym, którzy uwielbiają przygody Pana Samochodzika w wydaniu Nienackiego, którzy lubią historię i ciekawe intrygi.
Opis:
Pan Tomasz alias Pan Samochodzik wraz z trójką harcerzy wyrusza po kolejną przygodę. Tym razem wyruszają na poszukiwanie skarby Templariuszy. Na swojej drodze spotykają Petersonów, Ankę, Bahometa. Kto będzie tylko konkurencją, a kto wrogiem?
Kim byli Jaćwingowie i co takiego zrobił Piotr z Awinionu? Droga do skarbu jest długa i kręta… Kto ją przejdzie z godnością i odnajdzie skarb?
Cytaty:
„-Wyobraźnia jest potrzebna po to, aby sobie wyobrazić, gdzie jest skarb. A fantazja przyda się, żeby wyobrazić sobie, że się ten skarb znalazło”

„-Nie jestem ładna?
-Pani pozwoli, że się nie wypowiem. „

„-Przez te skarby ściągnięte zostało nieszczęście na zakon templariuszy. One nikomu nie przyniosą radości”

5 komentarzy:

 1. Nie przeczę, że "Pan Samochodzik" jest lekturą wartościową, niemniej jednak, mimo prób, nie udało mi się do niego przekonać. Co innego taki Nienacki.;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za odwiedziny:)
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Hi hi, chodziło mi o Niziurskiego oczywiście.:) Tak to jest, jak się o czym innym myśli, a co innego pisze.;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak mi mówiłaś, że to czytasz od razu byłam pewna, że spodoba Ci się ta książka. Może sama też ją kiedyś przeczytam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam "Pan Samochodzik i Księga Strachów", może kiedyś sięgnę po inne części z tej serii. ;)

  OdpowiedzUsuń