"Zawsze mnie smuci, kiedy ludzie spodziewają się po innych tego, co najgorsze, zamiast tego, co najlepsze. Czasem nie doceniamy młodzieży."

"Bóg nigdy nie mruga" R. Brett

wtorek, 31 grudnia 2013

W kilku słowach: Sylwester na świecie

Sylwester, Sylwester...Nie, tym razem nie chodzi o męskie imię pojawiające się w krzyżówkach, lecz o święto. Noc z 31 grudnia na 1 stycznia to wigilia Nowego Roku. Żegnamy stary rok, witamy nowy. Sylwester rozpoczyna także okres karnawałowych zabaw.

Jak obchodzony jest w różnych państwach na świecie? Zaprezentuję Wam kilka przykładów.

Hiszpania
Hiszpanie mają bardzo ciekawy zwyczaj jedzenia winogron w Sylwestra. Robią to jednak w dość charakterystyczny sposób, bowiem należy zjeść 12 winogron - jedno na każde uderzenia zegara bijącego północ. Smakołyk trzeba popić szampanem. W kieliszku z tymże alkoholem powinien się znaleźć złoty pierścionek lub kolczyk, co ma zapewnić dobrobyt. Można wrzucić zamiast tego ziarno soczewicy, by nie zabrakło w nadchodzącym roku jedzenia. Ściskanie w dłoni zielonego banknotu ma również przyczynić się do wzbogacenia się.  Ząbek czosnku w portfelu ma sprawić, że nigdy nie zabraknie w nim pieniędzy.

Grecja
Grecy przyrządzają noworoczne ciasto, w którym ukryta jest moneta. Osoba, która ją znajdzie niewątpliwie będzie miała szczęście w nadchodzącym Nowym Roku. Praktykowana jest również sztuka wróżenia z wina. Należy przyjrzeć się bąbelkom szalejącym w kieliszku. Jeżeli jest ich dużo i mocno musują to zapowiada się rok tętniący zmianami. Drobne i unoszące się równo w górę zapowiadają spokój, zdrowie i szczęście. Jeśli bąbelkowe łańcuszki krzyżują się to w nadchodzącym roku należy uważać na zdrowie i wydatki.Włochy
Włosi sądzą, że w Sylwestra dobrze jest mieć na sobie czerwoną bieliznę, która ma przynieść szczęście i ułatwić znalezienie drugiej połówki. Ważne jest też to, kogo spotkamy w Nowym Roku. Kobieta powinna pierwszego ujrzeć mężczyznę, mężczyzna - kobietę. Tuż przed północą należy zjeść trochę zupy z soczewicy, ona ma zapewnić dobrobyt. Symbolami pomyślności i dobrobytu są też skorupiaki i wieprzowina, które z łatwością można odnaleźć na włoskim sylwestrowym stole.

Bułgaria
Młodzi Bułgarzy po północy idą od domu do domu i składając życzenia zdrowia i szczęścia. Niby nic, jednak przy składaniu życzeń uderzają ich odbiorcę lekko po plecach gałązką derenia przyozdobioną np. suszonymi owocami. Osoba tak potraktowana powinna odwdzęczyć się np. słodyczami. Dobrym znakiem jest kichanie w sylwestrową noc.
Filipiny
na sylwestrowym stole Filipińczyków musi znaleźć się 12 owoców - symbole 12 miesięcy. Okrągłe przedmioty mają dać pomyślność, szczęście i pieniądze. Ważne jest też to, aby w tę wyjątkową noc mieć pełen portfel pieniędzy - dzięki temu będzie taki przez cały rok. Nowy Rok wszyscy witają głośno. Im głośniej tym lepiej, bowiem hałas odpędza złe duchy. Dzieci skaczą jak najwyżej w górę, aby w nadchodzącym roku urosnąć. Filipińczycy tak samo jak Hiszpanie jedzą 12 winogron wraz z biciem zegara.


Kochani! Dziś Sylwester, więc życzę Wam szampańskiej zabawy. A na Nowy Rok życzę Wam wszsytkiego co najlepsze, zdrowia, szczęścia... Generalnie, aby rok 2014 był lepszy niż 2013 i gorszy niż 2015 :)

Do zobaczenia w Nowym Roku!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz