"Zawsze mnie smuci, kiedy ludzie spodziewają się po innych tego, co najgorsze, zamiast tego, co najlepsze. Czasem nie doceniamy młodzieży."

"Bóg nigdy nie mruga" R. Brett

środa, 20 kwietnia 2011

Stosik - Kwiecień 2011, czyli...

... zdobycze biblioteczne i zakupowe.


Od góry:

"Blondynka na Zanzibarze" Beata Pawlikowska - zakupione ;)
Wyspa na Oceanie Indyjskim, słynąca z cudownych plaż i handlu niewolnikami, Kamienne Miasto, cynamon, wanilia, pieprz i goździki na plantacji przypraw, Droga Tysiąca Drzew Mango, arabska księżniczka, zanzibarska kuchnia i tajemnica szczęścia.

"Blondynka w Himalajach" Beata Pawlikowska- zakupione
Morderczy trekking w okolicach Annapurny, bajkowe lasy kwitnących rododendronów, pierożki momo, kamienne wioski, buddyjskie świątynie i mądrość niebiańskiego spokoju gór na Dachu Świata.

"Adrian Mole 13 3/4 lat. Sekretny dziennik" Sue Townsend - zakupione
Adrian Mole zamartwia się nieustannie. Doskwierają mu srodze problemy egzystencji. Pryszcze, pewne partie ciała, nad którymi nie sposób zapanować, chmury zbierające się nad małżeństwem rodziców - wszystko to bardzo go przytłacza. Życie przynosi jednak drobne pociechy. Czternastoletnia feministka, osiemdziesięciodziewięcioletni nałogowy palacz, a także mocno rozpieszczony najlepszy przyjaciel pomagają rozproszyć nastroje ponurej zadumy. Mole wierzy, że jest poetą.

"Paulina w orbicie kotów" Marta Fox - biblioteka
Paulina zaczyna swój blog słowami: "Mam dwóch tatusiów. Prawda to czy fałsz?".
Komentarze ośmielają bloggerkę do opisywania zagmatwanej historii rodzinnej, w której pojawia się Łukasz Starszy i Młodszy, mama Magda oraz codzienność, związana z pierwszą miłością i przyjaźnią. Poczucie humoru, szalone pomysły bohaterki, jej otwartość i szczerość powodują, że blog zdobywa popularność w Internecie.
Gimnazjalistka Paulina, wielbicielka kotów, jest w pisaniu mądra, ostra, refleksyjna, co nie znaczy, że daleka od ulegania pokusom nastoletniego wieku.
Jaką rolę w tej opowieści odegrają koty, a jaką dziadek Ignac i Paweł?
Jak można niecnie wykorzystać technikę komputerowego fotomontażu?
Do czego może doprowadzić zazdrość?

"Dzieje Tristana i Izoldy" Józef Bedier - zakupione
Tristan z Lonii, siostrzeniec króla Kornwalii Marka, uwalnia kraj od irlandzkiego potwora Marhołta. W tej walce mężnego rycerza rani jednak zatrute ostrze miecza. Dzięki opiece Izoldy Jasnowłosej dochodzi do zdrowia i wraca do swojej ojczyzny. Wkrótce przybywa ponownie do kraju Marhołta, tym razem po Izoldę, przyszłą żonę króla Marka. Na statku przez pomyłkę oboje młodzi wypijają wino z ziołami, które matka Izoldy przygotowała, żeby scementować miłością związek dziewczyny ze starym królem. I tak Tristan i Izolda pokochali się na śmierć i życie. Niestety, wszystko sprzysięgło się przeciwko nim i ich uczuciu. Kochankowie próbują wprawdzie żyć bez siebie, ale jest to niemożliwe. Namiętność, która ich spala i zabija, będzie trwała wiecznie.

"Małomówny i rodzina" Małgorzata Musierowicz - biblioteka
Zabawna opowieść o rodzinie Ptaszkowskich, która nieoczekiwanie zaprzyjaźnia się z... kurczakiem, zwanym Franciszkiem Małomównym. Książka pełna atmosfery rodzinnego ciepła i humoru, przeznaczona dla młodszych Czytelników.

"Przepowiednia dżokera" Jostein Gaarder - biblioteka
Podczas podróży z ojcem dwunastoletni Hans Thomas daje się wplątać w przedziwną historię. Jedząc bułeczkę od dorfskiego piekarza, łamie prawie ząb na zapieczonej w niej książeczce, która jest tak maleńka, że nie można odczytać liter bez użycia lupy.
Hans Thomas ma odpowiednią lupę. Ale zaraz, zaraz... Przecież dostał ją od pewnego karzełka, dzień wcześniej niż bułeczkę z książeczką od piekarza z Dorfu! Karzełek rzekł wówczas "Gdy tylko cię ujrzałem, zaraz zrozumiałem, że w podróży może ci się przydać lupa".
Czy to jest spisek? Czy to sen? Czy też początek niezwykłej przygody z baśnią, której Hans Thomas nie zapomni nawet wtedy, kiedy będzie dorosły? Dlaczego po wielu latach kwituje europejską podróż słowami: "Słyszałem, że można utonąć w zbyt dużej sukience, ale nie wiedziałem, że można utonąć w baśni. Dzisiaj dobrze wiem, że wszyscy powinni się tego wystrzegać"?

Cóż, dzisiaj przyszło moje zamówienie, więc rzuciłam stosik książek zgromadzonych do przeczytania ;)

2 komentarze:

  1. Od jakiegoś czasu mam wielką ochotę na książki pani Pawlikowskiej... Kto wie... Może wkrótce uda mi się przeczytać jakąś jej pozycję.

    OdpowiedzUsuń
  2. Piękny stosik :) Czytałam "Małomównego i rodzinę" i mogę gorąco polecić :)

    Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń