"Zawsze mnie smuci, kiedy ludzie spodziewają się po innych tego, co najgorsze, zamiast tego, co najlepsze. Czasem nie doceniamy młodzieży."

"Bóg nigdy nie mruga" R. Brett

środa, 16 czerwca 2010

[3] Irena Jurgielewiczowa "Ten obcy"Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2009
Literatura polska
Lektura szkolna
Ocena: 9/10

„Ten obcy” aktualnie znajduje się w programie lektur dla klas VI szkoły podstawowej. Książka została wpisana na Listę Honorową H. Ch. Andersena. Irena Jurgielewiczowa napisała także książkę Pt. „Inna?”, w której występują ci sami bohaterowie.

Pewnego pochmurnego, lipcowego dnia czwórka przyjaciół znajduje na Wyspie śpiącego chłopaka. Wspólnie postanawiają mu pomóc. Próbują się dowiedzieć się kim jest i co go tu sprowadza. Początkowo Zenek nie chce im tego powiedzieć… Kim jest Zenek i czego szuka w Olszynie?

Czyta się przyjemnie i szybko. Przygody, które przeżywają bohaterowie wciągają bez reszty i sprawiają, ze chce się stać jednym z nich. Książka ta jest jedną z najbardziej lubianych przeze mnie książek polskiej autorki. Jak widać nie wszystkie lektury są beznadziejne. „Tego obcego” przeczytałam w ciągu jednego popołudnia. Jestem zachwycona ta książką. Lektura obowiązkowa nie tylko w szkole.

2 komentarze:

  1. Mam wydanie z tą właśnie okładką:) Lektura szkolna, która tak mi się spodobała, że przeczytałem ją dwa razy pod rząd, po czym rok później, gdy miałem grypę i leżałem w łóżku, przeczytałem ją po raz kolejny:)
    Śmieszyła mnie tylko historia z jabłkami, mieli takie wyrzuty sumienia jakby komuś co najmniej dom spalili :D

    OdpowiedzUsuń