"Zawsze mnie smuci, kiedy ludzie spodziewają się po innych tego, co najgorsze, zamiast tego, co najlepsze. Czasem nie doceniamy młodzieży."

"Bóg nigdy nie mruga" R. Brett

środa, 16 czerwca 2010

[6] Philippa Gregory "Błazen królowej"Tytuł oryginalny: „The Queen's Fool”
Wydawnictwo Książnica, 2009
Literatura angielska
Ocena: 9/10

To pierwsza książka Gregory, którą przeczytałam. Obowiązkowo sięgnę po inne.
Rok 1548. Żydowski drukarz z córką ucieka do Anglii przed Inkwizycją z Hiszpanii. Hanna, córka drukarza, zostaje przyjęta na dwór królewski, jako błazen królewski. Na tronie zasiada obecnie chorowity syn Henryka VII. Jego dwie siostry - Maria i Elżbieta – rywalizują między sobą, każda ma nadzieję zasiąść na tronie po Edwardzie. Hanna zostaje wplatana w intrygę. Jak zakończy się rywalizacja między córkami Henryka? Jak będzie wyglądało życie Hanny? Komu można wierzyć?
Książka, dość gruba. Mimo, że Hanna i jej rodzina to postacie fikcyjne, wielu Żydów, żyjących w Europie miało podobne życie. Tłem, a właściwie ważnym wątkiem są czasy rywalizacji o koronę po Henryku VII. Zarówno on jak i jego potomstwo są głośnymi postaciami historycznymi.
Jeżeli ktoś lubi powieści historyczne to idealna książka dla niego. Osoby, które interesują się czasami Tudorów, (czyli takie jak ja) także powinny po nią sięgnąć. Świetna powieść. Naprawdę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz